Londyn - miasto porządku i przygód

Stolica Anglii - Londyn to bodaj najbardziej kosmopolityczne miasto w Europie. To tutaj na każdym kroku spotkać można - oczywiście obok Brytyjczyków - Francuzów, Włochów, Nigeryjczyków, Hindusów, Japończyków, no i oczywiście Polaków. W tym przepełnionym różnymi kulturami miejscu, angielski flegmatyzm zderza się z szaleństwem i zabawą do białego rana w słynnych nocnych klubach i pubach.

border="0"
(by Margaret Pietkiewicz-Price )

Stolica Anglii obfituje w liczne atrakcje turystyczne, nie tylko te wartościowe z punktu widzenia historyków, ale również znane stąd, że są po prostu znane. Tak jest na przykład w przypadku London Eye, przypominającego Diabelski Młyn koła, na którym umieszczone są oszklone kapsuły umożliwiające pasażerom oglądanie panoramy miasta z perspektywy ptaka.


W pobliżu znajduje się most Westminster Bridge, bohater chyba każdego filmu rozgrywającego się w stolicy Wielkiej Brytanii. Będąc w tej okolicy koniecznie trzeba też zerknąć na Big Bena – znaną na całym świecie wieżę zegarową stanowiącą część budynku parlamentu.

Do zwiedzania

Każdy, kto lubi spacery po korytarzach muzeów, powinien wybrać się do Muzeum Historii Naturalnej, gdzie na zwiedzających czekają pozostałości po dinozaurach wraz ze zrekonstruowanym szkieletem diplodoka, eksponaty związane z historią Ziemi i człowieka oraz szczególnie lubiane przez turystów - symulatory wybuchu wulkanu oraz trzęsienia ziemi.

Innym cenionym przez turystów miejscem jest National Gallery, największa galeria obrazów na terenie Wielkiej Brytanii. W jej murach znajdują się takie skarby sztuki, jak "Słoneczniki" Vincenta van Gogha czy "Madonna wśród skał" Leonardo da Vinci'ego.


Największe muzeum historii starożytnej w Europie - British Museum, może się poszczycic największą ilością eksponatów z okresu antycznego, jak mumie, egipska biżuteria, czy skamieniałości. To również muzeum posiadające najbardziej okazały zadaszony dziedziniec na świecie.

Dla wszystkich, których nudzi spacer po tego typu placówkach odtrutką będzie jedna z dwóch kolejnych londyńskich propozycji: Tate Modern lub Madame Tussauds. Pierwsza atrakcja to muzeum sztuki współczesnej, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone. Jeszcze rok temu przed wejściem do budynku stał gigantyczny pająk, a w jednej z sal na głowy zwiedzających spadał naturalnej wielkości fortepian. U Madame Tussauds z kolei spotkać można wielu celebrytów, takich jak: papież Jan Paweł II, Bill Clinton, ukochana przez brytyjczyków Księżna Diana, David Beckham, czy zespół The Beatles.

border="0"
(by Paulo Oliveira Santos )

Inne atrakcje

Po zapoznaniu się z bogatą ofertą londyńskich muzeów, warto wybrać się na jeden ze słynnych londyńskich placów: Picadilly Circus bądź Trafalgar Square. Ten pierwszy znają wszyscy, głównie ze względu na charakterystyczne reklamy świetlne umieszczone na jednym z okolicznych budynków. Będąc w tamtych rejonach warto odwiedzić też dwie okoliczne dzielnice: China Town oraz Soho. Trafalgar Square, uznawany za centrum Londynu to plac, którego najważniejsze elementy stanowią pomniki: Jakuba II, Jerzego IV oraz mająca aż pięćdziesiąt sześć metrów kolumna Nelsona.

Tower of London to kolejna ważna atrakcja angielskiego miasta. Twierdza przez wieki stanowiła siedzibę władców Anglii, a dziś jest otwartym dla zwiedzających obiektem, gdzie zobaczyć można, między innymi, kolekcje zbroi i militariów oraz królewski skarbiec z największym diamentem świata – Gwiazdą Afryki.


Miejscem, obok którego nie można w Londynie przejść obojętnie, jest Harrods - najsłynniejszy ekskluzywny sklep w mieście. Siedmiopiętrowy dom handlowy to miejsce, w którym zakupy robi sama królowa Wielkiej Brytanii!

Nocne życie Anglików

Choć brytyjskie piwo uważane jest za jedno z najgorszych na świecie, mieszkańcy Londynu uwielbiają spędzać czas nad kuflem ze spienionym płynem. Najchętniej robią to oczywiście w jednym z licznych pubów, w których niekiedy można posłuchać irlandzkich zespołów, spotkać rozśpiewanych angielskich kibiców lub obejrzeć mecz piłki nożnej.

Obok pubów, wieczorne londyńskie życie toczy się przzede wszystkim w słynnych nocnych klubach, zlokalizowanych głównie w dzielnicy Soho. Do najsłynniejszych na świecie londyńskich dyskotek należą Ministy of Sound, Club Colosseum czy The Clinic.


Przeczytaj również: Anglia, pogoda Londyn, kurs funta

Londyn - miasto porządku i przygód

Stolica Anglii - Londyn to bodaj najbardziej kosmopolityczne miasto w…
Podstawowe dane o Anglii
Stolica: Londyn
Powierzchnia: 130 395 km²
Liczba mieszkańców: 51,44 mln
Waluta: funt szterling (GBP)
(sprawdź kurs funta)
Język urzędowy: angielski

Anglia - flaga Anglii

Anglia - godło Anglii